Rotáció, Cooldown-ok és Képességek

A cikk ezen részében felsoroljuk a Resto Druida (WoW 4.3) alap képességeit, elmondjuk hogyan érdemes őket együtt használni rotációban. Ezenkívül beszélünk a különböző cooldown-okról és bemutatjuk a kaszt finomságait.

2.1. Alap rotáció

Az, hogy hogyan gyógyítasz, mindig attól függ, éppen milyen a sebzés típusa és erőssége amit a raid kap (robbanásszerű, hosszantartó, stb.), milyen a targeted, akit gyógyítasz, illetve attól, hogy milyen a többi heal a raidben.

Igazából nem annyira lehet meghatározni egy tényleges "rotációt". Mindig az aktuális helyzetnek megfelelően kell megválasztani azt, hogy melyik spellt alkalmazod - tudva annak erősségeit és gyengeségeit - mikor alkalmazod és kire.

Amikor már elég jól ismered a varázslataidat, érdemes elolvasnod a játékstílussal foglalkozó részt is.

2.1.1. Gyakran használt varászlatok: (HoT-ok)

  •  Rejuvenation :
    Mikor használjuk:
    • előre, mielőtt sebzésimpulzus várható;
    •  Swiftmend előtt, a célponton;
    • általánosan bárkin, akinek szüksége van rá :).
  •  Wild Growth :
  • Elsősorban akkor használandó, amikor egyszerre több játékos sebződik és szorul rá a gyógyítsra, ilyenkor cooldown-on mindig.
  • Akkor használandó, amikor egymáshoz közel álló játékosokat kell gyógyítani.
  • Illetve, ha olyan robbanásszerű sebzés várható, ami az egész raidet éri, így ezen varázslat hatása közben is folyamatosan lehet tovább más spelleket castolni.
  • Mindig (MINDIG!) használandó a tankon, 3 stacken.
  • Érdemes mindig frissíteni mielőtt lejárna. Ezt megteheted egy tetszőleges direkt heal elvarászlásával az adott célponton  ( Nourish,  Regrowth vagy  Healing Touch) .
  •  Efflorescence :
  •  Lifebloom:

2.1.2. Kevésbé használt varázslatok: (Direkt heal-ek)

  •  Swiftmend  :
    • Cooldown-ra érdemes használni;
    • Mégpedig olyan játékosokra, akik egy csoportban állnak, hogy kihasználhasd vele az   Efflorescence -t.
  •  Nourish :
  • Főleg üresjáratban használandó, amikor éppen kevés a bekapott sebzés, de van kit felgyógyítani,
  • illetve használandó a   Lifebloom frissítésére.
  • azon a játékoson, aki különösen nagy sebzést kap;
  • egyúttal a   Lifebloom frissítésére.
  • Azokon a játékosokon érdemes használni, akik különben meghalnának, mire egy hosszabb varázslat beérne, és nincs épp használható instant varázslatod.
  •  Healing Touch : 
  •  Regrowth :

2.1.3. Egyéb tudnivalók

Amellett, hogy a fent szereplő varázslatokkal igyekszel a lehető legjobban reagálni a beérkező sebzésekre, és felgyógyítani a társaidat, figyelned kell arra is, hogy fenntartsd magadon a   Harmony nevű saját buffot is, úgy hogy lehetőleg állandóan rajtad legyen.
Ezt úgy tudod megtenni, hogy legalább 10 sec-enként egyszer varázsolsz egy direct healt ( Swiftmend,  Healing Touch,  Nourish vagy  Regrowth).

2.2. A Cooldown-ok használata / kihasználása

A Resto Druidának három Cooldown-ja van.

Ezek:

  •  Tree of Life :
    A küzdelem során minél többször használandó (cooldown-ra lehetőleg).
    Legérdemesebb akkorra időzíteni, amikor tudod, hogy sok sebzés várható.
    Amíg aktív érdemes  Wild Growth -t,  Efflorescence -t és  a lehető legtöbb raidtagon  Lifebloom -ot használni.
  •  Tranquility :
    Akkor használandó, amikor nagy raidheal-re van szükség.
    Valószínű, hogy ezt előre kijelölt időben, a többi raidhealerrel (esetleg raidleaderrel) egyeztetve kell ezt megtenned majd.
  •  Nature's Swiftness :
    Cooldown-ra használandó, kivéve, ha átmenne overhealbe.
    Legjobb, ha a  Healing Touch -csal együtt használod.

Főleg a Tree of Life esetében szükség lehet a finomságok bővebb magyarázatára. Ezt a A cooldownok kihasználásának részletes leírása részben meg is tesszük.

2.3. Egyéb olvasnivaló: hogy jobban megértsd, és mesterien használhasd a Resto Druidád

A Resto Druida megfelelő használatához nemcsak a varázsataidat kell, hogy megértsd, ismerd, és használd, más dolgok ismerete is szükséges a teljesítmény maximalizálásához.

2.3.1. Meg kell értened a varázslataidat

Ahhoz, hogy a legjobban kihasználhasd a varázslataidat, szükséges ismerni mind az erősségeiket, mind a gyengeségeiket.

 

 Rejuvenation :
Instant kasztolt periodikus heal. Ez az a spell, ami a harc végén a healed nagyját fogja kitenni. Nem kerül olyan sokba és amíg nem megy át overhealbe, mindig megéri a manát, amit elhasználsz rá.

 Wild Growth :
Ez a varázslatod 5 (Glyph of Wild Growth esetén 6) alacsony HP-jú raidtagot gyógyít 7 sec-en keresztül. Nagyon hatásos, és megéri a manát, persze, csak ha nem megy át overhealbe.

 Efflorescence :
Ez a varázslatod arra a területre ható gyógyító zóna, aminek a közepe a  Swiftmendvarázslatod targetje. A három legkisebb HP-jú játékost gyógyítja egész tekintélyes mennyiséggel, ezáltal egy nagyon erős varázslat lehet.


 Lifebloom :
Healing over Time varázslat, vagyis varázslás után healel egy ideig. Egyszerre csak egy emberen - vagy egyéb szerzeten - lehet fenn és érdemes 3 stack-en fenntartani.

 Swiftmend :
Instant varázslat, ami 15 másodperc cooldown-nal rendelkezik. Csak olyan targetre varázsolható, amin megelőzőleg már fent van a  Rejuvenation vagy a  Regrowth HoT-ja.

 Nourish :
Viszonylag olcsó gyógyító varázslat, relatív lassan varázsolható és kicsit gyógyít. Viszont 20%-kal nagyobbat gyógyít azokon, akiken fent van egy HoT.

 Healing Touch :
Nagy manaköltségű, hosszú varázslási idejű, de nagyot gyógyít.

 Regrowth :
Sürgősségi gyógyítás. Magas a manaigénye, viszont gyors. Nagyot gyógyít elsőre és utána fennmarad 5 másodpercig egy HoT, ami még egy kicsi gyógyítást ad hozzá. Összességében kisebb healt jelent, mint a  Healing Touch, de annál gyorsabb.
 

2.3.2. Proccok és mechanizmusok

Szép számmal van olyan dolgok, amiket folyamatosan figyelemmel kell kísérned, és ezeknek megfelelően kell reagálnod Resto Druidaként. Nem elég a megfelelő spell használatára figyelni az adott sebzéstípusnál, ez tényleg mind szükséges, hogy kihasználd az összes lehetőséget.

2.3.2.1. Mastery: Harmony

A te  Mastery-d a  Harmony.
Két hatása van:

  • Állandó erősítője a direkt gyógyításodnak. Bár nagyon üdvözítő buff, mégse olyan meggyőző. Ennek oka, hogy a gyógyításod nagyját a HoT-ok teszik ki.
  • Ideiglenes hatása, hogy 10 másodperces lökést ad a periodikus heal-jeidnek valahányszor varázsolsz egy direkt healt. No ez az a része a masterynek, ami nagyon erős.

Nagyon fontos, hogy a Mastery saját buffja sose essen le rólad. Ez azt jelenti, hogy 10 másodpercenként legalább egy direkt gyógyítást el kell varázsolnod.
Mivel a  Swiftmend -et illik cooldownra használni, ezt nem is lesz olyan nehéz betartani. A maradék időben érdemes arra a célpontra varázsolni, akin a  Lifebloom -ot fenntartod, így azt is frissíted és a Harmony sem esik le remélhetőleg egyszer sem.

2.3.2.2. Clearcasting proccolása

Minden alkalommal, amikor a   Lifebloom tickel, 4% esélyed van, hogy proccoljon az  Omen of Clarity. Ekkor a következő   Healing Touch vagy   Regrowth, amit 15 másodpercen belül varázsolsz, nem kerül manába. Az, hogy melyiket használd a két varázslat közül szituációfüggő:

  •  Healing Touch :
    Nagyobbat gyógyít, de nagyobb a varázslási ideje is. Főleg akkor használd, ha a tankot szeretnéd gyógyítani és nem kell nagyon sietned vele.
  •  Regrowth :
    Gyorsabban tudod elvarázsolni, így meg tudsz menteni vele egy alacsony HP-n levő raidtagot;
    vagy használhatod a  Regrowth -ot valakin, hogy utána rögtön következhesen egy  Swiftmend (és persze egy  Efflorescence :) ), mivel a Swiftmend -nek szüksége van egy fennlévő HoT-ra, például egy Regrowth -ra.

2.3.3. A cooldownok kihasználásának részletes leírása

Ebben a bekezdésben részletesen elmagyarázzuk a különböző cooldown-okban rejlő lehetőségeket .

2.3.3.1. Tree of Life

Amikor a   Tree of Life aktív 15%-kal nő a heal, és három varázslatod erősödik a következő képpen:

  •  Wild Growth :
    Plusz két célpontot gyógyít, ezáltal sokkal erősebb, mint egyébként. Cooldown-ra érdemes ilyenkor használni.
  •  Lifebloom :
    Ilyenkor a Lifebloom-ot nem csak egy célpontra lehet használni, hanem amennyire csak szeretnéd. Kivételesen jó hatás, lentebb kicsit még bővebben fogunk róla szólni.
  •  Regrowth :
    Instant varázslattá válik ezidő alatt. Mivel ez a varázslat eléggé költséges, ezt a lehetőséget akkor lehet a legjobban kihasználni, ha harc közben mozogni kell.

Tehát akkor mit is kell tenned Tree of Life formában? Bár szituációfüggő lehet, de röviden így foglalható össze:

  • Használd a  Wild Growth -ot cooldown-ra.
  • Tegyél fel egy stack  Lifebloom -ot a raidtagokra, és még párat (max 3 lehet), ha az idő engedi.
  • Használd ki az  Omen of Clarity proccokat az instant varázsolható  Regrowth -okkal (Mivel sok  Lifebloom lesz fennt, rengeteget tickelve, így bőségesen fog proccolni.);
  • Tartsd fenn a   Harmony -t!

Az alapelv az, hogy a Wild Growth nagyon erős, és cooldown -ra érdemes használni. Ezen felül minél több játékosra tudod felpakolni a Lifebloom -ot (ami nagyon gazdaságos heal), annál több  Omen of Clarity proc-ra számíthatsz. Ez azt jelenti, hogy rengeteg manát spórolhatsz olyan spellek használatával, amik ingyenesek. A Regrowth pedig azért jó választás, mert a Tree of Life formában instant varázsolható.

Arra is használható a  Tree of Life forma, ha tekintélyes mennyiségű gyógyításra van szükség, miközben mozogni kell. Ekkor is a  Regrowth instanttá válását használjuk ki és bár ez a megoldás nem a legjobb kihasználása a Tree of Life -nak, de nagyon jól működik egyes szituációkban.

Legvégül megemlítenék egy olyan lehetőséget, ami szintén nem a legoptimálisabb kihasználása a  Tree of Life -nak, ugyanakkor előfordulhat, hogy szükség lehet rá. Mégpedig használható támadó jelleggel, hiszen a fa forma csökkenti a   Wrath varázslási idejét 50% -kal és növeli a sebzését 30%-kal.

2.3.3.2. Tranquility

A  Tranquility a közeli raid tagokat gyógyító nagy erejű "koncentrálást igénylő" (channeling :) ) varázslat. Egyúttal feltesz egy HoT-ot is, ami további gyógyítást jelent, miután a kitartott varázslási időnek már vége van. Nagyon erős varázslat. Legjobban akkor használható ki, ha nagy erejű raid sebzést kell meggyógyítani.
Csak akkor érdemes a  Tranquility -t használni, ha teljes channeling időt végig tudjuk várni (vagy legalábbis a nagy részét).

2.3.3.3. Nature's Swiftness

A  Nature's Swiftness a következő cast idővel rendelkező varázslatodat instanttá teszi. Érdemes cooldown-ra használni, mindig  Healing Touch -csal összekötve. Erre való a következő makró is:

  • #showtooltip Nature's Swiftness
  • /cast Natures's Swiftness
  • /cast [@mouseover] Healing Touch

Legjobb a lehető leggyakrabban használni ezt a varázslatot és nem tartogatni egy esetleges nagy vészhelyzet esetére. Mégpedig azért, mert a Glyph of Healing Touch -nak köszönhetően, minden alkalommal, amikor egy  Healing Touch -ot elvarázsolsz, a  Nature's Swiftness cooldown-ja csökkenni fog. Összességében ez egy egész tekintélyes mennyiségű csökkentést fog kitenni az egész harc idejét tekintve, ugyanakkor, ha nem használjuk a  Nature's Swiftness -t cooldown-ra, a glyph jótékony hatásai nem érvényesülnek, és feleslegesség válik.

2.3.4. Játékstílus

Mint Resto Druida, nem elég csak válaszolni az összecsapás alatt éppen okozott sebzésekre, mivel a legtöbb varázslatod HoT. Bár tudsz reagálni egy-egy lökésszerű sebzésre olyan varázslatokkal, mint pl. a  Swiftmend és  Regrowth, nem ez a legelőnyösebb oldalad.

Ehelyett éredemes járatossá válni az egyes összecsapásokban okozott sebzések típusával, idejével és mértékével és ezek alapján előre fel tudsz mindig készülni rájuk.
Vagyis a következő dolgokat meg kell tudnod csinálni:

  • Kell, hogy legyen  Rejuvenation a játékosokon, még mielőtt a sebzést megkapják;
  • Le kell tenni az  Efflorescence -t a csapat alá, amikor a sebzés történik;
  • Legyen   Lifebloom és  Rejuvenation mindig a tankon, akkor is, ha nem te vagy kijelölve a healerének;
  • Tudnod kell előre, mikor (és hogyan) fogod használni a   Tree of Life -ot és a  Tranquility -t.

Bizony, ezek a legfontosabb dolgok, amiket előre kell látnod Resto Druidaként. A játék többi részében nem kell mást csinálnod, mint fenntartani a  Harmony -t, jól kihasználni az  Omen of Clarity proccjait és kihasználni a  Swiftmend,  Nature's Swiftness és  Regrowth előnyeit egy-egy váratlan eseményre válaszolva.

2.3.5. Manaháztartás menedzselése

Azokon a különböző talenteken kívül, amik növelik a mana pool-t és csökkentik a varázslatok költségét, az egyetlen eszközöd, amivel a manaháztartásodon segíthetsz az  Innervate. Bár más játékosokon is használható (főleg healereken érdemes), a hatása jelentősen csökken, ha ezt teszed. A leghatásosabb természetesen, ha saját magadon használod.

Egy összecsapás során érdemes a lehető legtöbbször elhasználni. Ahhoz, hogy a leghatásosabb legyen, érdemes olyankor alkalmazni, amikor a mana pool-t befolyásoló proccok vagy buffok éppen aktívak, ezek:

2.3.5.1. 2 db T13 szettbónusz

T13 szettbónusza  az, hogyha kettő db megvan a szettből, akkor  Innervate használata után a következő 15 másodpercben az összes varázslatod manaköltsége 25%-kal csökken. Bár ebben semmi olyan különlegesség nincsen, ami nagyban befolyásolhatja a játékstílusodat, mégis érdemes tudatában lenni ennek. Nagyon jó motiválótényező, hogy a lehető leggyakrabban használd az  Innervate -et.